Вибір системи електронного документообігу

Вступ

Впровадження електронного документообігу на підприємстві – завдання дуже відповідальне і часто пов'язане з докорінною зміною діючих у Вас бізнес-процесів. За великим рахунком, зі встановленням електронного документообігу Ви змінюєте стиль управління бізнесом. Переходити або не переходити на електронний документообіг? Якщо да – то яку систему електронного документообігу (СЕД) вибрати? Як швидко окупиться система? Яких зусиль і коштів вимагатиме технічна підтримка системи під час її штатної експлуатації? На всі ці та інші питання так або інакше прийдеться відповісти, перш ніж буде прийнято рішення про придбання і встановлення СЕД на Вашому підприємстві.

У даній статті коротко розглянуто:

Коли необхідний електронний документообіг?

Власне кажучи, електронний документообіг ні в якому разі не повинен впроваджуватися як данина моді на "прогресивні технології". Якщо Ваш бізнес успішно працює і без електронного або навіть без паперового документообігу, дуже малоймовірно, що встановлення СЕД зробить його більш ефективним. Мова в даному випадку, скоріше всього, может йти лише про зручність роботи з документами. Так, наприклад, ми всі давно вже звикли до електронної пошти і до "загальноприйнятому" призначеному для користувача інтерфейсу поштового кліента, в якому Ваші листи розкладені по папках. Аналогічним чином СЕД помістить Ваші документи в деякі папки і прийме на себе всі проблеми, пов'язані з пошуком, доступом і зберіганням документів. Оптимальним рішенням тут може бути такий інтерфейс робочого місця користувача системи, в який інтегровані функції звичайного поштового клієнту, наприклад, такого як Microsoft Outlook. Тобто Ви отримаєте можливість єдиним чином працювати як з електронними листами, так і іншими електронними документами.

Однак, якщо на Вашому підприємстві існують нижчеперераховані проблеми, простим сховищем документів не обійтися, і Вам варто серйозно замислитись над автоматизацією робіт з документами і бізнес-процесами:

Ігнорування вищеназваних ситуацій або спроби вирішити ці завдання без допомоги автоматизованих програмних систем призведе до ще більшого ускладнення проблем.

Функції сучасних СЕД

Системи автоматизації документообігу, пропоновані в даний час на ринках Росії і України, в основному вітчизняних виробників або інтеграторів зарубіжного програмного забезпечення, зокрема, на платформі Lotus Notes/Domino від компанії IBM. Серед відомих СЕД російських постачальників можна назвати: Справа, БОС-Референт, CompanyMedia, DIRECTUM, DOCUMENTUM, DocsVision, ЕВФРАТ-Документообіг, Optima-Workflow, LanDocs, МОТИВ, Lotsia PDM Plus. З українських виробників можно відзначити Атлас ДОК, Megapolis.Документообіг, ДОК ПРОФ, АСКОД і FossDoc.

Функції, пропоновані СЕД своїм користувачам, досить різноманітні. У першому наближенні їх можна розділити на такі категорії:

Розглянемо коротко найбільш затребувані функції з перерахованих категорій:

Зберігання і пошук документів

Централізоване зберігання документів – чи не єдина мета переходу на електронний документообіг для маленьких компаній. У зв'язку з цим варто звернути увагу на постачальника сховища даних, що використовується в тій чи іншій СЕД. Можуть використовуватися:

Серед функцій для пошуку документів розрізняють:

Підтримка канцелярії та діловодства

Підтримка роботи канцелярії – важливий компонент СЕД, орієнтованих на роботу, як в державних органах, так і в комерційних організаціях. До основних "канцелярських" функцій можна віднести наступне:

Маршрутизація і контроль виконання документів

Функції даної категорії затребувані як в великих, так і дрібних організаціях і дозволяють управляти документопотоками на Вашому підприємстві і контролювати виконання робіт за документами. До основних функцій даної категорії відносяться:

Аналітичні звіти

Як правило, звіти в СЕД створюються під конкретного замовника. Однак існують і загальноприйняті звіти, такі як:

Інформаційна безпека

Функції даної категорії забезпечать інформаційну безпеку підприємства наступними засобами:

Додаткові (специфічні) функції

Деякі розробники СЕД пропонують ряд специфічних функцій, властивих тільки даній конкретній системі. Наприклад, Lotsia PDM Plus інтегрована з САПР-системами і підтримує роботу з конструкторською документацією. Система FossDoc може бути інтегрована з корпоративною поштовою системою FossMail того ж розробника. Цікаві також рішення, що пропонують інтеграцію з популярною ERP-системою 1С:Підприємство. Багато СЕД надають власні API-інтерфейси для розробки нової функціональності "під замовника".

Критерії вибору системи документообігу

На нашу думку, при виборі СЕД споживачам доводиться шукати компромісне рішення, що по максимуму задовольняє наступним критеріям:

Розглянемо докладніше деякі з перелічених нижче критеріїв.

Запезпечення функціональності

В інтернеті можна знайти досить багато оглядів, присвячених порівнянню різних СЕД. Так як більшість з цих оглядів складено на замовлення тих чи інших розробників, не варто надто серйозно ставитися до висновків про те, що та чи інша система за своїм функціоналом вигідно відрізняється від інших. В даний час все ще формується загальноприйнята термінологія для позначення функціональності СЕД. Крім того, реалізація одних і тих же функцій, заявлених різними виробниками, може сильно відрізнятися.

Повна функціональність сучасних СЕД може зацікавити тільки великих корпоративних клієнтів або державні органи і навряд чи буде затребувана, наприклад, клієнтами від малого і середнього бізнесу. Тому перевага повинна бути надана постачальникам, що пропонують модульний принцип ліцензування системи. Ви вибираєте модулі, які призначені для вирішення тільки Ваших завдань. Наприклад, системи на базі Lotus Notes/Domino в силу особливостей архітектури платформи Lotus забезпечують модульність "за замовчуванням". Але і серед вітчизняних розробок є СЕД, що реалізують свої функції і ліцензовані за модульним принципом. Так, наприклад, система FossDoc представлена лінійкою продуктів, є набором модулів для вирішення певних завдань документообігу і управління бізнес-процесами. Аналогічним чином ліцензуються системи DIRECTUM, LanDocs і ін.

Варто також звернути увагу на можливість додаткового нарощування функцій системи при подальшій експлуатації.

Сукупна вартість володіння

Як правило, в повну сукупну вартість володіння системою входять:

Вартість сховища даних є вагомим фактором загального подорожчання системи. Так, з цієї причини рішення на платформі Lotus відрізняються порівняно високою вартістю. Досить дорого коштуватимуть СЕД, що зберігають дані на Oracle, системі, що використовується, як правило, у великих організаціях з високими вимогами до надійності і безпеки. Якщо Ви представник малого або середнього бізнесу, оптимальним рішенням для Вас можуть бути СЕД з підтримкою Microsoft SQL Server. Серед лінійки MS SQL Server є умовно безкоштовні сервіси, підтримувані деякими СЕД (Справа, FossDoc і ін.).

Техпідтримка

Якісна технічна підтримка передбачає, що постачальник СЕД надає всілякі засоби для всебічного вивчення роботи системи і надання послуг з консультування користувачів і оперативного усунення помічених помилок. Компонентами ефективної техпідтримки є:

Облік вітчизняного законодавства

При виборі СЕД для державних структур актуальною проблемою є відповідність системи законодавчої і нормативної бази. Наприклад, провайдери електронного цифрового підпису, що використовуються в СЕД, повинні бути сертифіковані відповідними держорганами.

Для українських держструктур важливим моментом є повна україномовна локалізація, як призначених для користувача інтерфейсів, так і документації, включаючи можливість технічної підтримки державною мовою.

Суб'єктивні вподобання замовника

Часто на практиці вирішальними факторами на користь вибору тієї чи іншої системи документообігу виявляються формалізовані важко, суб'єктивні вподобання клієнта. Проте, можна вказати наступні поширені вподобання замовників при виборі СЕД:

Висновки

В даний час на ринку програмного забезпечення Росії, України та інших пострадянських країн широко представлені системи для автоматизації діловодства, документообігу та інших бізнес-процесів підприємств і установ. Для вибору СЕД для впровадження на Вашому підприємстві рекомендуємо зробити ряд наступних кроків:

Остаточне рішення на користь вибору тієї чи іншої системи документообігу може бути отримано, наприклад, шляхом середньозваженого аналізу оцінок, які Ви виставили обраним СЕД за відповідність переліченим критеріям.


О. Горовой, ФОСС-Он-Лайн, аналітик комп'ютерних систем